Reference links

SV Bestevaer2 – Gerard Dykstra NED

Tom Cunliffe – a sailor to the core

SV Jager – Dick Koopmans NED

credits: Gemma Sapwell

SV L’Eau Commotion – Bill Hatfield Au

SV Lunacy – Charles Doane US

SV Sila – Christopher Barnes US

SV Pèlerin – Colin Speedie UK

SV Irene – Pam + Dick Morris UK

SV Single Malt – Almuth Ottersted, Edi Keck CH

SV Dark Horse – John Frankiss UK

SV Silver Queen – Myles Mass US

SV Grutte Grize – Rob, Anneke, Meike, Ties, Amarins Hol

SV L´eau Commotion – William Hatfield Au

SV de Pelikaan – Vincent Diephuis NED

SV Livingstone – Corrie + Jan Steenmijer NED

SV Goyave – Daniel Jouve FRA

SV Nacouda II – Thierry Romain FRA

SV Papageno – Christophe Laniece FRA

SV Elenya – Jim Dilley NZ

SV Domani – Gernot Einögg

SV Raya – Frans Swart NED

SV Tamata – Matt Lansdown US

SV Maya – Herbert, Asma, Adam, Samy, Bay CH

SV Waskaran – Patrick Lataillade FR

SV Athesa – Zia Ahari US

SV Lop to – Kerstin Neermann + Helmut Siebrecht GER

SV Tuvalu – Hans Geilinger ES

SV Augusta – Tanja + Ben van der Hoeven NED

SV Brancaleone – Roberto Ritossa ITA

SV Star´s Memory – Bruno Billecocq FRA

SV Dragon – Patricia Festino US

SV Sea Canary – Bob Parry UK

SV Sea Otter – Bob Rouner US

SV Tara – Jacomine + Roel van Schaik NED

SV Kairos – Menno van Loon NED

SV Passage – Bud Bliemeister US

SV Jipsian – Helène + Pascal Caroff FRA

SV Eclaire – Hubert Constant FRA

SV Betsy – Guy Waites UK

SV Mischief – Adriaan van Walsum NED

SV Lovinda too – Irene + Svein Mathisen NOR

SV Suditude – Jean Claude Fleuret CH

SV Diamond Life – Tim Donkin Au

SV Vaguebond – Ivan Steenhuyse BE

SV Charon – Andrea + Martin Cabalzar CH

SV Shalom – Christoph Vougessis GER

SV Josi – Ingrid + Jürgen Mohns GER

SV Subeki – Sybille + Christian Uehr GER

SV Civetta II – Vlado Porvaznik SK

SV Voyager – Familie Bey GER

SV Inspiration II – Petra+Horst Scholz GER

SV Resolute – Barbara + Hans Rauert GER

SV Andori – Doris Zulauf+Andreas Bitterli CH

SV Existence – Olga+Viktor Pivovarov RUS

SV Chamade – Sylvie Cohen + Marc Decrey CH

SV Carpe Diem – Guido Dwersteg GER

SV Tara – Roel van Schaik NED

SV Drifter – Coby + Arnold Lelijveld NED

SV SantaPaz – Lucas Tauil de Freitas Brazil

SV Hideout – Lisa + Horst Mösbauer GER

SV Flamingo – Sven Benthaus und Familie GER

SV Blue Sky – Grisel + Tino + Enya Schumann DE

SV Playmobil – Guido Marx GER

SV Black Forest – Bernhard Leute GER

SV Miss U – Alfred Moser AT

SV Amazone – Antje + Ingo Paulus GER

SV Livingstone – Corrie + Jan Steenmeijer NED

SV Svea – Frauke+Christian Heusinger von Waldegge CH

SV Auriga – Antje Martin + Helmut Höppler GER

SV Worlddancer II – Heike + Herwig Münch DE

SV Milan – Andreas Tietzsch DE

SV Cesarina – Dietmar Henke DE

SV Lop To – Kerstin + Helmut Siebrecht DE

SV La Vida – Jan Selin FIN

SV Sturmschwalbe – Jule + Jan Luerkens GER

SV Exit – Mirko Schmidt GER

SV Mila – Teresa + Lukas Hecht DE

SV Perla – Bartek Czarciński PL

SV Tuvalu – Hans Geilinger ES

SV Seawind – Peter Bartel DE

SV Maughidhoo III – Björn Wedel DE

SV Larifari – Adelbert Niemeyer GER

SV Yemanja – Steffi + Thomas Müller GER

SV Solfrana – Hanspeter Fischer NZ

SV Uhuru – Andi + Rudi Kiener AT

SV Muktuk – Andreas Neumann GER

SV Miraj – Bill Maloney US

SV Selene – Kjell Litwin SE

SV Raven – Joe Schuelli CH

SV Inspiration II -Vladimir Marataev RUS

SV Happy Hour – Hilde + Rob van Kasteel NED

SV Virgo Moon – Rob Oakley Hawaii US

SV Esmeralda – Igor Zaretskiy RUS

SV Juliane – Albatros 42 – Buchanan – SOLD

SV Jaune Citron – Emmanuel Vovard FR

SV Comino – Attila Vedo HU

SV Imagine – Veronika + Wolfgang Wappl AT

SV Otter II- Jean – Marjo Lumaye BE

SV Pamina – Conor O´Regan UK

SV Madaris – Sabine + Peter Fehringer AT

SV Akka – Andrea Fuchs + Andreas Haensch GER

SV Jamali – Claudette Borne FRA

SV Chirena – Pia Adrario + Harald Mahatsek AT

SV Jaba – Basil Panakis UK

SV Squatina – Joergen Holmbo DK

Christian Schiester

SV Lusi – Mike George NZ

SV Bajka – Ela + Lukas + Nael + Ilian Erni CH

SV Express Crusader – Douwe Gorter NED

SV Helena – Peter Koetsier NED

SV Asteria – Tapio Lehtinen FIN

SV Esmeralda – Igor Zaretskiy RUS

SV Happy Hour – Hilde + Rob van Kasteel NED

SV Imagine – Veronika + Wolfgang Wappl AT

SV Selene – Kjell Litwin SE

SV Raven – Joe Schuelli CH

SV Inspiration II -Vladimir Marataev RUS

SV Frida – Sebastian Groth GER

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

SV Galatée – Laurent Souliée + Shu-In FRA

SV Glayva – John Apps UK

SV Eos – Mikael Lööv SE

SV Florestan – Jèrome Giersé BE

SV Inga – Brian Reynolds UK

SV Toto – David Arlot FRA

SV Stravanza – Ingrid + Robert Schnabl AT

SV De Ware Jakob – Renee+Jaap van den Broek NED

SV Nightmare – Mark Lagerstrom SE

SV Nadir – Hermann Reischl GER

———————————-

SV Gegenwind – Asha Reich + Helge Assmann GER

SV Reflections of Hayling – Sarah + David Fosh UK

Burghard Pieske

SV Galileo – Christian Brugeron FR

SV Lusiades- Philippe Hoiry FR

SV Bonnie af Stockholm – Helene + Tommy Larsson SE

Der erste Härtetest

SV Albatros – van de Stadt 41 – for sale € 98.000

credits: M.Wnuk & N. Mueller, SY Iron Lady

SV Iron Lady – Nathalie Mueller + Michael Wnuk GER

SV Wallis – Julian Caron-Lys FR

SV Malang – Jaap Klijn NED

SV Sequineq – Günter Grabe GER

SV Manxman – Gary Cain DK

SV Ruth – Claudia Vorwerk + Bertil Molander SE

SV Helena – Peter Koetsier NED

SV Zeffiraglia – Giorgio Daidola ITA

SV La Grotty – Kylie + Chris Wallace Au

SV Stormvogel – Bob Ruppert NED

SV Sirona III – Stig Eriksson SE

SV Salty – Marieke Holthusen + Bjoern Aabye

SV Sissi – Jens + Jörg Jonas GER

SV Meritre – Saara + Pentti Nyrönen FIN

SV Avalon – Anja + Michel Hallin BE

SV Bandos – Dik + Kiki Geurts NED

SV Ikinoo – Hans en Sonja van Nieuwenhuyze NED

SV Virgo Moon – Rob Oakley Hawaii US

SV Carina – Erika Neumann GER

SV Prins Henrik – Jochen Hell DK